Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną, kiedy moc zmartwychwstałego
Chrystusa pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci, zapala w
sercach wierzących nadzieję i radość. (św. Jan Paweł II)

Jezus Chrystus, Jezus Zmartwychwstały ukazał nam dziś tajemnicę
wielkiej i niepowtarzalnej miłości, miłości Boga do człowieka… Niech
napełni ona nasze serca, przyniesie wiarę i nadzieję, niech dodaje mocy
i odwagi w podejmowaniu naszej codzienności.

Drodzy Parafianie, błogosławionych i radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

Duszpasterze

rl10

Czytaj więcej

Święte Triduum Paschalne

Triduum Paschalne wersja na stronę www

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

WIELKI CZWARTEK:

MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ – 18:00

ADORACJA:
20:00 – 0:00 – adoracja w ciszy

WIELKI PIĄTEK:

LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ – 18:00

ADORACJA:
8:00 –  9:00 – Liturgia Godzin: Jutrznia i Godzina Czytań
9:00 – 15:00 – adoracja w ciszy
15:00 – 15:30 –Koronka do Bożego Miłosierdzia i Droga Krzyżowa
15:30 – 18:00 – adoracja w ciszy
20:15 – 21:00 – śpiewane Gorzkie Żale
21:30 – 22:00 – prowadzi Chór Parafialny
22:30 – 23:00 – prowadzi Młodzież
23:30 –   0:00 – prowadzi Odnowa w Duchu Świętym
0:00 –   8:00 – adoracja w ciszy (przez całą noc)

WIELKA SOBOTA:

WIGILIA PASCHALNA – 21:00
z procesją rezurekcyjną (przychodzimy ze świecami)

ADORACJA:
8:00 –   9:00 – Liturgia Godzin: Jutrznia i Godzina Czytań
9:00 – 15:00 – adoracja w ciszy
15:00 – 15:30 – Koronka do Bożego Miłosierdzia
15:30 – 21:00 – adoracja w ciszy
ŚWIĘCENIE POKARMÓW:
Co godzinę:   9:00; 10:00; 11:00; 12:00; 13:00; 14:00; 15:00.

NIEDZIELA WIELKANOCNA:

MSZE ŚW.:
8:00; 9:30; 11:00; 12:30 – Chrzcielna
18:00 – Uroczysta Msza Święta z nieszporami –
zakończenie Świętego Triduum Paschalnego

 

Czytaj więcej

Wielki Tydzień. Przewodnik.

Każdego roku jest tylko siedem wyjątkowych dni, które określamy mianem wielkich. To czas, gdy wchodzimy w głębię misterium Chrystusa, który zmierza do Jerozolimy, by tam sprawować ucztę paschalną – ostatnią wieczerzę, ofiarować swoje życie na krzyżu i chwalebnie Zmartwychwstać, pokonując śmierć.
Z pewnością jest tysiąc powodów, by przeżywać ten czas w rozkojarzeniu. Porządki, pieczenie mazurków, odwiedziny rodziny – to wszystko towarzyszy nam, przysłaniając czasem istotę Wielkanocy. Jest i liturgia, która w tych kilka dni przybiera inną formę, nie zawsze przez nas dobrze znaną i  rozumianą, tak bardzo odmienną od niedzielnej mszy.
Wielki Tydzień. Przewodnik to pomoc dla wszystkich, którzy mogą czuć się zagubieni w kościelnych celebracjach. Ta niewielka książeczka pomoże Ci nie stracić z oczu celu, jakim jest głębokie przeżycie pamiątki Zmartwychwstania. Znajdziesz w niej czytania na każdy dzień wraz z  krótką refleksją, objaśnienia liturgii Triduum Paschalnego oraz cenne porady – co zrobić by nie stracić głowy i nie zaniedbać duszy w świątecznym nawale obowiązków. Wszystko prostym językiem i w przystępnej formie. Codziennie poświęć tej lekturze kwadrans, a doświadczysz piękna Wielkiego Tygodnia, nowej jakości świętowania.
Więcej informacji na stronie: www.wielkitydzien.pl – pobierz książkę w formacie pdf oraz wersji na czytniki!

wt

Czytaj więcej

Nowy biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej

O. prof. Jacek Kiciński ze zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów przyjął 19 marca we wrocławskiej katedrze z rąk abp Józefa Kupnego sakrę biskupią. Współkonsekratorami byli abp Celestino Migliore oraz kard. Henryk Gulbinowicz. Dzięki temu wydarzeniu stał się 62. biskupem pomocniczym w tysiącletniej historii diecezji wrocławskiej, a 11 od zakończenia II wojny światowej.

www.ekai.pl

Zdjęcie za: www.wroclaw.gosc.pl

GALERIA

3

Czytaj więcej

Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

…ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły: biegną bez zmęczenia
Iz 40,31

11 marca maturzyści z Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Szkockiej wyruszyli, wraz z Paniami katechetkami, na XVI Diecezjalną Pielgrzymkę Maturzystów na Jasną Górę. Tegorocznej pielgrzymce przyświecało hasło: „Miłosierdzie – Imię Boga”. Młodzież uczestniczyła w konferencji poświęconej Światowym Dniom Młodzieży, miała okazję przyjąć sakrament pojednania a w samym sercu Jasnej Góry, w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej mogła uroczyście złożyć wspólny akt zawierzenia swojego życia  Matce Bożej.
Ks. Piotr Wawrzynek, duszpasterz młodzieży archidiecezji wrocławskiej, nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki, powiedział: „Chcemy przyjść do naszej matki, żeby nas nauczyła rozpoznać, jaki jest Bóg, żebyśmy w naszym życiu nie byli zagubieni”.
Mszy świętej przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. W homilii bp Andrzej zwrócił uwagę na to, że matura to wejście na drogę dojrzałości: „Bracia, nie bądźcie dziećmi w swoim myśleniu. W myśleniu waszym bądźcie dojrzali”. Czyli jacy? Tacy, którzy wiedzą, jak osiągać cele, te bliższe i dalsze (…) „Bądźcie wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”. Ewangelia wyjaśnia tę myśl Jezusa w innym miejscu troszkę innymi słowami: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” – nie chodzi o to, aby od razu być doskonałym, ale wstąpić na drogę do doskonałości, czyli drogę miłosierdzia.”
Na pielgrzymim szlaku spotkało się 2000 młodych ludzi z naszej archidiecezji. Wszystkim maturzystom życzymy, za prorokiem Izajaszem, „aby otrzymali skrzydła jak orły” i kierowani Duchem Świętym, wiedzieli jak mądrze osiągać wytyczone cele.

Anna Okurowska

GALERIA

DSCN5605

Czytaj więcej

Dzień Skupienia LSO 12.03.2016

Zakończył się w naszej parafii historyczny, bo pierwszy Dzień Skupienia dla ministrantów, lektorów i ceremoniarzy z Dekanatu Wrocław Zachód I. Gościliśmy w naszej wspólnocie Liturgiczną Służbę Ołtarza z parafii pw. M.M. Kolbego, pw. Macierzyństwa NMP, pw. św. Jadwigi Śląskiej, pw. Opatrzności Bożej oraz pw. NMP Królowej Pokoju. W sumie ponad 70 osób z sześciu parafii wrocławskich modliło się przy relikwiach św. Dominika Savio. Na program Dnia Skupienia prowadzonego przez ks. dr Roberta Begierskiego złożyła się konferencja, jak i Msza św. z homilią, na której można było lepiej poznać postać świętego patrona. W przerwie była również okazja do wzajemnego zapoznania przy herbacie i cieście przygotowanym przez rodziców naszych ministrantów.

GALERIA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czytaj więcej

Modlitwa – duchowe źródło postu i jałmużny

modlitwa„Modlitwa. Dusza zbroi się przez modlitwę do walki wszelakiej. W jakimkolwiek dusza jest stanie powinna się modlić. – Musi się modlić dusza czysta i piękna, bo inaczej utraciłaby swa piękność;modlić się musi dusza dążąca do tej czystości bo inaczej nie doszłaby do niej…. niema duszy, która by nie była obowiązana do modlitwy, bo wszelka łaska spływa przez modlitwę”.

(Św. Faustyna; Dz. 146)

 

 

Modlitwa – duchowe źródło postu i jałmużny

W trzeciej części naszych rozważań wielkopostnych zatrzymajmy się na chwilę przy temacie modlitwy – wielkopostnej praktyce umożliwiającej nam chrześcijanom zrozumienie i przyjęcie Tajemnicy Zmartwychwstania.
Czym jest modlitwa? Co zrobić aby nasza modlitwa była wysłuchana przez Pana? Jak się do niej przygotować? Jaki jest jej związek z postem i jałmużną?

Według Katechizmu Kościoła Katolickiego: „Modlitwa jest wzniesieniem duszy do Boga, lub prośbą skierowaną do Niego o stosowne dobra” (KKK 2559). Dla Św. Teresy od dzieciątka Jezus modlitwa to „wzniesienie serca, proste spojrzenie ku Niebu, okrzyk wdzięczności i miłości zarówno w cierpieniu, jak i radości”.

Wynika z tego, że modlitwa powinna tkwić w naszym życiu, w konkretnych działaniach, codziennych zadaniach, przez które przybliżamy się do Boga, wychwalamy Go, oddajemy się Mu. Post i jałmużna to właśnie swoista modlitwa naszym życiem – jako działanie pragmatyczne wypływające z naszego stanu ducha inspirowanego „miłością serca” (modlitwą), jest naszą wielkopostną odpowiedzią na przymierze z Bogiem.

Św. Ignacy zaleca, aby modlitwa nasza była ciągła w czasie. Niewątpliwie okres Wielkiego Postu sprzyja spełnieniu tego wymagania. Modlitwa mając kontynuację w jej owocach jakimi są post i jałmużna, trwa przez cały okres wielkopostny. Post i jałmużna to trudne wyzwanie do dania świadectwa naszej wiary. Nikt nie jest w stanie sprostać temu wyzwaniu bez modlitwy. Modlitwy, przez którą przyjmujemy Słowo przemieniające nasze życie, Słowo zapisane w Ewangelii czytanej z uwagą, bez pośpiechu, z przystankami umożliwiającymi refleksję nad przeczytanym fragmentem. Taka systematyczna modlitwa zanurzona w Słowie Pańskim sprawi, że staniemy ponad rozpędzonym, pełnym chaosu życiem. Napełni nas pokojem i pomoże zanurzyć się w Prawdzie.

W prawdziwej modlitwie doświadczamy nieskończoności Boga. Prawdziwej oznacza przepełnionej miłością, którą Bóg nas przyzywa a my przez nią Jemu odpowiadamy. Miłością, przez którą dostrzegając człowieka w Chrystusie zawieramy przymierze z Bogiem. Każdy z nas, kieruje się w życiu zarówno intelektem jak i sercem. Sercem rozpatrywanym jako swoiste mieszkanie duszy, miejsce gdzie inspirowani przez obecność Ducha Świętego (lub Jego brak) podejmujemy lub nie, wewnętrzne decyzje świadczące o jakości naszego przymierza z Bogiem. Tak też i w modlitwie ważną rolę odgrywa intelekt i serce, ale intelekt tu nie góruje, staje się raczej podmiotem serca i zagłębiając się w nim (sercu) może spotkać Boga – otworzyć się na Jego nieskończoność.

Aby nasza modlitwa dotarła do Nieba, serce ogrzewające swą miłością „chłodny” intelekt, musi być czyste. Abba Izajasz – Ojciec Pustyni nauczał: „Kto ma czyste serce, tego sam Bóg i własny anioł stróż uczą co powinien czynić, aby to, co w nim najgłębsze, odpowiadało byciu dzieckiem Bożym”.
To właśnie żywy związek dzieci Bożych (nas wszystkich) z Ojcem, Jego Synem Jezusem Chrystusem i z Duchem Świętym tworzy naszą modlitwę. Tę modlitewną relację z Ojcem nawiązujemy przez Modlitwę Pańska (Mt 6, 9-13), którą nauczył nas Jezus Chrystus, a która jest „streszczeniem całej Ewangelii” (Tertulian, De oratione,1).

Zachęcam do sięgnięcia po KKK (2759-2865), aby szczegółowiej wsłuchać się w najdoskonalszą z modlitw. Chciałbym zwrócić uwagę na dwa aspekty.
Po pierwsze – wypowiadając słowa modlitwy nie możemy podporządkowywać sobie Boga Ojca, nie możemy się nim posłużyć – musimy natomiast, oddać się Mu bezwarunkowo, służyć Mu zatracając się w pokorze. „Oto ja służebnica Pańska” (Łk 1,38). Drugi aspekt to świadomość wypowiadanych słów, zrozumienie i osobowe zjednoczenie się z treścią naszej rozmowy z Bogiem [czasem wystarczy cisza, w której słyszymy co Ojciec do nas mówi].

„Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. W zadaniu tym pojawia się pewien istotny warunek jaki musimy spełnić aby nasza modlitwa dotarła do Ojca. Musimy mianowicie, wybaczyć winy (okazać miłosierdzie), ale także prosić o wybaczenie. Częstokroć związani grzechem pychy nie jesteśmy w stanie poprosić o wybaczenie innych czyli, postawić się w relacji uniżonej w stosunku do osoby, którą w jakiś sposób skrzywdziliśmy.
Wybaczamy z pewnego piedestału – prosimy o wybaczenie z uniżenia. Nie każdy radzi sobie z tym grzechem pychy. Tylko przebaczenie i prośba o wybaczenie zgładzą pychę. Gdy odrzucamy jedno z nich w naszym sercu zaczyna rozrastać się pleśń grzechu, przez który nie jesteśmy w stanie spojrzeć na drugiego człowieka w sposób czysty, nie widzimy w nim Chrystusa, co niszczy nasze przymierze z Bogiem.

Jak w takim wypadku realizować praktyki wielkopostne, jak przygotować się na przyjęcie największej Tajemnicy Wiary jaką jest Zmartwychwstanie? Wybaczajmy i prośmy o wybaczenie, zauważmy „belkę” w swoim oku, nie bądźmy złośliwi, niech cechuje nas powściągliwość i pokora, cichość i uniżoność, miłość do bliźniego i miłosierdzie, regularna modlitwa. Wszystko to sprawia, że przez nasze czyste serce oczyszczamy duszę, której zapał a nie ilość wypowiadanych w modlitwie słów, stanowi o tym, czy nasza modlitwa zostanie wysłuchana, czy usłyszymy głos Boga, czy zrozumiemy co chce nam przekazać, czy poczujemy, że nas kocha.

„Co mam czynić Panie?” ( Dz 22,10)

Autor: Krzysztof Okurowski


Artykuł: Wielki Post w Roku Miłosierdzia

Artykuł: Jałmużna – filar chrześcijaństwa


Bibliografia:
Abba Izajasz – Logos
A Kempis Tomasz – O naśladowaniu Chrystusa
Jean van den Eynde – Żyć modlitwą
Katechizm Kościoła Katolickiego. Pallottinum 1994
Staniloae Dumitru – Modlitwa i Świętość
Pismo Święte – Towarzystwo Świętego Pawła 2009
Thiermeyer Andreas-Abraham Materikon- Mądrość Matek Pustyni

Czytaj więcej

Liturgiczne wspomnienie św. Dominika Savio – patrona LSO

9 III 2016 r. obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie św. Dominika Savio – patrona naszej Liturgicznej Służby Ołtarza. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Piotr, który również wygłosił homilię. Przy relikwiach świętego młodzieńca w obecności parafian i ministrantów prosiliśmy o Boże błogosławieństwo dla wszystkich ministrantów, lektorów i ceremoniarzy oraz ich rodzin.

Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo do św. Dominika, zakończone ucałowaniem Jego relikwii.

GALERIA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czytaj więcej

Rekolekcje Wielkopostne – „Bo Jego miłosierdzie na wieki”

„Bo Jego miłosierdzie na wieki”

RENOWACJA MISJI – REKOLEKCJE

KS. DR ROBERT BEGIERSKI

 

 SOBOTA 12.03.2016

14.00   KATECHEZA DLA MINISTRANTÓW

15.15    KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

15.30   MSZA ŚW. Z NAUKĄ DLA MINISTRANTÓW

18.00   MSZA SW. Z NAUKĄ OGÓLNĄ

19.00   KATECHEZA DLA MŁODZIEŻY (Bierzmowani)

 

NIEDZIELA 13.03.2016

7.00   MSZA ŚW. Z NAUKĄ OGÓLNĄ

8.00   MSZA ŚW. Z NAUKĄ OGÓLNĄ

9.30   MSZA ŚW. Z NAUKĄ OGÓLNĄ

11.00 MSZA ŚW. Z NAUKĄ DLA DZIECI

12.30 MSZA ŚW. Z NAUKĄ OGÓLNĄ

17.00 GORZKIE ŻALE, KONFERENCJA DLA RODZICÓW

18.00 MSZA ŚW. Z NAUKA DLA MŁODZIEŻY (Bierzmowani)

 

 PONIEDZIAŁEK 14.03.2016

SAKRAMENT POKUTY – SPOWIEDŹ (8.00 – 10.00; 16.00 – 19.00)

 

9.00   MSZA ŚW. Z NAUKĄ OGÓLNA

11.15   KONFERENCJA DLA DZIECI KLAS IV-VI

15.30   KORONKA DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

18.00   MSZA ŚW. Z NAUKA OGÓLNĄ

21.00   APEL JASNOGÓRSKI

 

WTOREK 15.03.2016

9.00   MSZA ŚW. Z NAUKĄ OGÓLNĄ

10.15   KONFERENCJA DLA DZIECI KLAS IV-VI

11.15   KONFERENCJA DLA DZIECI KLAS I-III

18.00   MSZA ŚW. Z NAUKA OGÓLNĄ  

19.00   ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

21.00   APEL JASNOGÓRSKI  

 

ŚRODA 16.03.2016

9.00 MSZA ŚW. Z NAUKĄ OGÓLNĄ

11.15   KONFERENCJA DLA DZIECI KLAS I-III

15.00   KORONKA DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

17.30   NABOŻEŃSTWO DO NMP NIEUSTAJĄCEJ POMOCY

18.00   MSZA ŚW. Z NAUKĄ OGÓLNĄ

 

rekolekcjewielkopostne-1030x399

Czytaj więcej

Dzień skupienia Liturgicznej Służby Ołtarza

Arcybiskup Metropolita Wrocławski Józef Kupny w tegorocznym liście pasterskim na Wielki Post zachęca, aby ten okres roku liturgicznego stał się okazją do umocnienia wspólnoty, tak byśmy stali się sobie bliscy. Wychodząc temu wezwaniu naprzeciw nasza parafia zaprosiła ministrantów, lektorów i ceremoniarzy należących do Liturgicznej Służby Ołtarza Dekanatu Wrocław – Zachód I wraz z Księżmi Opiekunami w dniu 12.03.2016 r. na dzień skupienia z okazji wspomnienia św. Dominika Savio – patrona ministrantów.

Ten młody człowiek doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że posługa przy ołtarzu nie tylko zbliża go do Boga, ale także umacnia więź z kolegami. Mamy nadzieję, że to spotkanie w naszej parafii zbliży ministrantów wzajemnie do siebie i stanie się okazją do owocnego dnia skupienia. Orędownikiem naszej wspólnej modlitwy będzie właśnie św. Dominik Savio, który na co dzień – poprzez obecność w swoich relikwiach – patronuje naszej liturgicznej wspólnocie.

 

Program:

1400 – Konferencja

1445 – Poczęstunek

1515 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

1530 – Eucharystia z homilią

1630 – Nabożeństwo i ucałowanie relikwii św. Dominika Savio

SwDominikSavio

Czytaj więcej